חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שנת קהילה

"שנת קהילה" הנה שנת התנדבות ערבית-יהודית משותפת לאג'יק ולתנועת הצופים, שמטרתה בניית שותפות של אמת בין צעירים יהודים וערבים בוגרי תיכון. במהלך התוכנית, הנמשכת כשנה, עוברים המשתתפים תהליך משותף במסגרת של סדנאות והשתלמויות, ואף מתנסים בבניית חזון עתידי של חיים במרחב משותף ליהודים וערבים, המבוסס על צדק חברתי וסולידריות הדדית. 

פרויקט "שנת קהילה" החל לפעול בשנת 2002 בנגב, ומאז התרחב גם לרמלה ולוד, בשיתוף עם ארגונים מקומיים. התוכנית פועלת בשיתוף עם תנועת הצופים, שבוגריה, הלוקחים חלק בשנת שירות במסגרת גרעין "במדבר", הם משתתפי הקבוצה היהודית.

במסגרת התכנית המתנדבים פועלים בצוותים מעורבים, הן במסגרות חינוכיות בחברה הערבית והן בחברה היהודית. בכל קבוצה המתנדבים עובדים עם קבוצות קטנות של תלמידים ומסייעים למורים בתחום הלימודי. במקביל מקיימות הקבוצות פעילויות חינוכיות א-פורמליות בבתי הספר ובארגון הנוער "שביבת אג'יק". 

בכל שבוע מתקיים יום למידה משותף לכל הקבוצה, הכולל הכשרה מקצועית, היכרות תרבותית הדדית ודיאלוג בין זהויות בהנחיה משותפת יהודית-ערבית, תוך חלוקה למפגשים חד לאומיים ודו לאומיים. התכנית כוללת רכישת כלים של חינוך פורמלי ולא-פורמלי, לימודי ערבית ליהודים, ולימודי עברית לערבים,  הכנה לחיי אקדמיה עבור הקבוצה הערבית והתנסות בחיי קומונה עבור הקבוצה היהודית.

המפגש בין שתי קצוות אוכלוסייה שונות, מעורר שיח ומפיל חומות בין משתתפי התכנית. עם תום השנה משמשים המשתתפים בפרויקט שגרירים בקהילותיהם, מעוררים את השיח והעשייה בקרב חבריהם ומקדמים את החזון של אג'יק לגבי חברה משותפת.

דילוג לתוכן