אמבולנסים בכפרים הלא מוכרים

בשנת 2015 הוקם ע"י אג'יק פרויקט ראשון מסוגו בישראל: שירות אמבולנסים ייעודי לכפרים הבדואים הלא-מוכרים, בניהול מקצועי של מד"א (מגן דוד אדום).

הפרויקט היה ניסיון ראשוני לסייע לאוכלוסיית הכפרים הלא-מוכרים בנגב, המונה כ-100 אלף תושבים, ומנותקת ממענה רפואי לשעת חירום. הוא החל עם שני אמבולנסים, שיצאו מנקודות הזנקה ביישובים שגב שלום וביר הדאג'. בשנה האחרונה נוסף אמבולנס שלישי, עם נקודת הזנקה בלקייה.

האמבולנסים מנגישים שירותי רפואת חירום לכ- 40,000 תושבי היישובים הבדואים בנגב, ובמיוחד לכפרים הבלתי מוכרים, הפרושים על פני כ-400 קמ"ר. מרבית היישובים ללא דרכי גישה מסודרות, ולאורך השנים היה קושי לאמבולנסים של מד"א להגיע אליהם. הכשרת נהגים בני החברה הבדואית, אשר מכירים היטב את הישובים, גם המרוחקים ביותר, הייתה יוזמה של אג'יק מכון הנגב, ששינתה את המצב, ואפשרה מתן מענה חירום. האמבולנסים נעים בין הכפרים, נכונים לכל קריאה, ומעניקים טיפול ראשוני בשטח ופינוי מהיר לבתי-החולים ולמרפאות באזור. 

נקודות ההזנקה בכל אחד משלושת הישובים ממוקמות בלב הקהילה, ולצידה מתקיים מערך נרחב של פעילות התנדבותית, המקדם מעורבות חברתית קהילתית לצד הכשרות בקהילה בנושאי עזרה ראשונה, מתן מענה מקומי להצלת חיים בשעת חירום, וקידום בריאות.

דילוג לתוכן