מרכז ערבי-יהודי לשיווין , העצמה ושיתוף – מכון הנגב לאסטרטגיות של שלום ופיתוח

מעצימים קהילות , מקדמים שוויון , בונים שלום

תוכניות הכשרה בינלאומיות

למעלה מעשור שנים אנו מכשירים מנהיגי קהילות, פקידי ממשל ומנהלים ממדינות מתפתחות במגוון רחב של תוכניות הכשרה המביאות לידי ביטוי את הניסיון האדיר שלנו בתחום הפיתוח הבינלאומי. בשנים האחרונות מתמקדת ההתמחות שלנו בהכשרת קבוצות ממדינות מתפתחות בתחום פיתוח קואופרטיבים חקלאיים תוך הדגשת הקשר בין הניהול הכלכלי של העסקים לבין הדגשים הקהילתיים הכרוכים בהצלחת הקואופרטיבים.

הקהילה הבינלאומית קבעה את המאמץ למיגור העוני כיעד הראשון ביעדי המילניום של האו"מ, וישנן הזדמנויות רבות במיזמים חקלאיים אשר מתבססים על חדשנות עסקית וארגונית. מוסדות האו"ם ובמיוחד ארגון החקלאות (FAO ) וארגון העבודה(ILO) ממליצים לפתח מסגרות קואופרטיביות על מנת להתמודד עם האתגרים הקשורים במיגור עוני באזורים כפריים. מחקרים רבים מוכיחים שהתארגנות עצמית של חקלאים קטנים משפרת את מצבם החברתי והכלכלי. מסגרות קואופרטיביות מאפשרות ליצרנים קטנים להשיג יתרונות לגודל ולהתחרות בהצלחה בשווקים מודרניים. המסגרת הקואופרטיבית מאפשרת לחקלאים להעצים את עצמם ולהבטיח לעצמם מקום מרכזי בתהליכי פיתוח מקומיים.

 הנושאים הנלמדים בתוכניות ההכשרה הם: אסטרטגיות פיתוח, שילוב חקלאים במסגרות קואופרטיביות, תפקידם של עסקים קטנים וקואופרטיבים לפיתוח כפרי, מנהיגות וניהול קהילות כפריות, חיבור יצרנים אזוריים לרשת שיווק גלובלית, הכרות עם מודלים מהארץ ומהעולם ועוד.

בשנים האחרונות השתתפו בתוכניות ההכשרה של אג'יק-מכון הנגב מאות תלמידים ממדינות אפריקה ואסיה וביניהן: סין, סרילנקה, דרום אפריקה, טנזניה, קניה, אוגנדה, אתיופיה, ניגריה, דרום סודאן ועוד.

 

פיתוח בינלאומי1

1