מרכז ערבי-יהודי לשיווין , העצמה ושיתוף – מכון הנגב לאסטרטגיות של שלום ופיתוח

מעצימים קהילות , מקדמים שוויון , בונים שלום

גיל רך

צוות

מנהלת המחלקה: טרם אוישה
6 עובדות צוות קבועות
38 מטפלות מוסמכות במסגרות הגיל הרך
12 יועצות בתוכנית "קו להורה"
3 מנחות בתחומי ידע מקצועי

פעילות

הפעילות החינוכית שלנו מתקיימת בלמעלה מ 25 מסגרות ברחבי הנגב, החל מהפעלת פעוטונים ומסגרות לגיל הרך, תוכניות אוריינות במשפחות, ועד למלגות לימודים לאוניברסיטה בתחומי הידע שאנו מובילים

נהנים

למעלה מ 300 ילדים נהנים ישירים על בסיס יומי בפעוטונים שאנו מפעילים, לצד כ 60 נהנים נוספים על בסיס שבועי במסגרת סדנת ההעשרה הניידת לגיל הרך, בנוסף לאלפי הנהנים הנוספים באופן עקיף מהפעילות.
אוכלסיית הנהנים מונה ילדים במגוון גילאים, סטודנטיות ללימויד הגיל הרך ונשים.

שותפים

וי"צו העולמית- המחלקה לגיל הרך
משרד החינוך
משרד התמ"ת
ג'וינט-אשלים
מחלקות הרווחה
מכללת קיי
הקרן למפעלים מיוחדים-הביטוח הלאומי
פדרציית סן-פרנסיסקו
פדרציית ניו-יורק
לצד החברות שלנו בפורום "מושארקה"

צור קשר

טלפון: 08-6711551
דוא"ל: ylevaot@a-n.org.il
כתובת: יהודה הנחתום 5, באר שבע

המעבר של האוכלוסייה הערבית-הבדואית מאורח חיים מסורתי לעבר אורח חיים מערבי ועירוני מציב אתגרים חדשים בתחום החינוך לגיל הרך, מאתגר את היחסים בין ההורים לבין ילדיהם ודורש מההורים לרכוש כלים חדשים בתהליך חינוך ילדיהם. שינויים אלו לא פסחו על האימהות, שתפקידן המרכזי בסיוע לפרנסת המשפחה במבנה המסורתי צומצם מאוד עם המעבר הכפוי לאורח חיים עירוני, ותפיסת החינוך כפי שהן חוו אותה, התערערה.

שנות הילדות המוקדמות, בדגש על שלוש השנים הראשונות, הינן השנים הרגישות ביותר בהתפתחותו הפיזית, הקוגניטיבית והנפשית של הילד ויש בהן להשפיע רבות על דרך השתלבותו בחברה כבוגר. אנו פועלים לפתח תוכניות חינוכיות לגיל הרך המבוססות על הערכים והרגישות החברתית המקומית של החברה ערבית-הבדואית בנגב, מקימים מסגרות חינוכיות ייחודיות המשרתות ילדים בישובים המוכרים והלא מוכרים בנגב ומדריכים מדי שנה אלפי הורים ואנשי מקצוע בתחום הגיל הרך.

מתוך תפישה כי ההורה הוא המחנך הראשון והחשוב ביותר של הילד, אנו פועלים לפיתוח גישות עבודה המחברות בין הבית והמשפחה לבין גישות חדשניות בחינוך לגיל הרך הרואות את הילד והתפתחותו במרכז העשייה והמתמקדות בקשר הייחודי בין ההורה לילדו.

 

1 2 

התוכניות שאנו מפעילים במחלקה